Peelingi chemiczne

Na czym polega zabieg peelingu chemicznego?

Peelingi chemiczne to innowacyjny i skuteczny sposób na poprawę kondycji skóry. To szeroka gama zabiegów, które – w zależności od stosowanego preparatu – niwelują różnego rodzaju niedoskonałości. Wyróżnia się między peelingi o działaniu:

Peelingi chemiczne, polegają na usuwaniu zewnętrznych warstw skóry, a co za tym idzie – pobudzeniu jej zdolności regeneracyjnych Peeling chemiczny rozluźnia połączenia międzykomórkowe skóry, w związku z czym dochodzi do złuszczenia jej zewnętrznych warstw. Ze względu na stężenie stosowanego preparatu oraz jego pH, można wyróżnić trzy rodzaje peelingów kwasowych. Są to:

Niezależnie od rodzaju preparatu, zabieg peelingu chemicznego na za zadanie usunięcie zewnętrznych warstw skóry, posiadających niedoskonałości estetyczne bądź zdrowotne. Pobudza on także procesy regeneracji w głębszych warstwach skóry.

Jakie są wskazania do zabiegu peelingu chemicznego?

Istnieje wiele wskazań do zabiegu peelingu chemicznego. Każdy z nich należy skonsultować ze specjalistą, który szeroko omawia z pacjentem przebieg leczenia. Do najczęstszych wskazań należą:

Jakich efektów można się spodziewać?

Efekty zabiegów różnią się od siebie ze względu na użyty w ich trakcie preparat. Do najważniejszych efektów zauważalnych po zabiegu z użyciem peelingów chemicznych zalicza się:

DSC_5140-scaled

Jakie są rodzaje i właściwości peelingów kwasowych?

Peelingi chemiczne to zabiegi zróżnicowane pod względem składu. To mieszanki różnego rodzaju substancji o właściwościach złuszczających. Dzięki temu, można wykorzystać je do pielęgnacji wybranego rodzaju cery. Mogą to być między innymi peelingi dla skóry:

dojrzałej, mające działanie regenerujące i odmładzające. Spłycają one także oraz wygładzają zmarszczki,
z przebarwieniami, które zawierają aktywne składniki wyrównujące koloryt skóry oraz redukujące przebarwienia,
trądzikowej, zawierające aktywne substancje działające normalizująco, antybakteryjnie oraz oczyszczająco,
naczynkowej, posiadające delikatniejsze właściwości złuszczające. Chronią one także wrażliwe naczynka przed uszkodzeniami.

Peeling może być także stosowany na skórze bez wyraźnych problemów zdrowotnych czy estetycznych. W takim wypadku, używa się go w celu głębokiego nawilżenia oraz rewitalizacji naskórka.

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?

Istnieje kilka przeciwwskazań zdrowotnych, które czasowo lub trwale nie pozwalają na wykonanie zabiegu z użyciem peelingu chemicznego. Do czasowych, zaliczyć można aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne, podrażnienia skóry w miejscu wykonania zabiegu, a także ciąża oraz okres karmienia. Stałymi przeciwwskazaniami są natomiast choroby autoimmunologiczne, skłonność do powstawania blizn przerostowych, czy łuszczyca.

Jakie są zalecenia przed i pozabiegowe?

Przed zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem bądź specjalistą, który wraz z pacjentem omówi przebieg leczenia. Warto już na początku wiedzieć, że istnieje kilka istotnych zaleceń przed i pozabiegowych.

Przed zabiegiem, przez co najmniej 30 dni nie należy opalać się intensywnie – na słońcu, w solarium, ani też za pomocą preparatów samoopalających. Ponadto, na co najmniej 10 dni przed zabiegiem nie należy wykonywać zabiegów depilacji, woskowania, mikrodermabrazji czy elektrolizy. Nie należy także używać mocno ścierających gąbek, które mogą podrażnić naskórek przed zabiegiem, co może spowolnić proces gojenia się skóry lub spowodować, że efekty zabiegu będą mniej zauważalne. Na kilka dni przed zabiegiem z użyciem peelingu chemicznego nie należy także używać kremów z retinoidami oraz kwasami chemicznymi.

Po zabiegu również należy stosować się do zaleceń specjalisty, aby efekty peelingu były optymalne i w pełni zauważalne. Przede wszystkim, podobnie jak przed zabiegiem, należy unikać intensywnej ekspozycji na słońce, opalania na solarium czy stosowania samoopalaczy. Aby właściwie chronić delikatną po zabiegu skórę, należy stosować kremy z wysokim filtrem, o faktorze co najmniej 30. Ponadto, należy stosować nawilżające lecz delikatne preparaty, najlepiej te przeznaczone dla skóry wrażliwej oraz hipoalergiczne.

Warto także zrezygnować z kremów z AHA na około dwa tygodnie, a także z mocnych kosmetyków oraz makijażu, na co najmniej dobę po zabiegu.

Po zabiegu należy spodziewać się odczuwalnego swędzenia oraz lekkiego zaczerwienienia skóry, która poddana była działaniu peelingu. Nie należy drapać swędzących miejsc – może to bowiem wywołać większe podrażnienia i spowolnić proces gojenia się skóry.

Ile zabiegów zapewni najlepsze efekty?

Ilość zabiegów uzależniona jest od konkretnego przypadku, jednak zaleca się powtórzenia go cztero lub sześciokrotnie, w ustalonych przez lekarza czy specjalistę odstępach. Ta ilość zabiegów zapewnia optymalne, najbardziej zauważalne efekty peelingu.